Slavnostně jsme zahájili výstavu k 50. výročí SBD Sever Liberec

Podařilo se nám zdokumentovat vývoj sídlišť a bytových domů na Liberecku. Výsledky dlouhodobé dokumentační práce, kterou obohatily svými příspěvky i desítky Liberečanů, jsme promítli do unikátní retro expozice složené z více než desítky výstavních panelů, originálních fotografií, dobových interiérů, předmětů denní potřeby a socialistických vozidel.

„Část expozice má věrnou podobu typického panelákového bytu s hnědou umakartovou kuchyní. Obyváku pak vévodí skříňová stěna z NDR a nepohodlná čalouněná sedací souprava,“ upřesňuje předseda družstva Petr Černý. Historie libereckých panelákových kolonií, kterou výstava uspořádaná k 50. výročí založení SBD Sever připomíná, se stane součástí výzkumného projektu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. To pracujeme se s téměř dvaceti historiky architektury, urbanisty, památkáři, demografy a dalšími odborníky z muzejních i akademických pracovišť na pětiletém grantovém úkolu, jehož cílem je ukázat, že sídliště z panelů znamenají důležitý urbanistický, architektonický i historický fenomén.

Slavnostní zahájení výstavy jsme zorganizovali v sobotu 29. srpna 2015 v OC FORUM Liberec, kde výstava najde svůj domov po dobu dalšího měsíce. Součástí zahajovacího programu bylo oficiální uvedení výstavy Petrem Černým, předsedou družstva SBD, vystoupení populární dvojice Jů a Hele, společenská show moderovaná hvězdou televizních obrazovek Alexandrem Hemalou a bohatý program pro děti. Právě ty si mohly zkusit pohrát s legendárními “céčky”, nebo zapojit představivost při budování ze stavebnice SEVA.

Výstava je ve druhém poschodí obchodního centra FORUM volně přístupná každý den od osmi do dvaceti hodin do 24. září 2015.

d_IGP9317 kopie d_IGP9329 kopie d_IGP9331 kopie d_IGP9336 kopie d_IGP9345 kopie d_IGP9346 kopie d_IGP9347 kopie d_IGP9327 kopie